PKWiU2015 - C

Sekcja C

Sekcja C obejmuje produkty przetwórstwa przemysłowego, przez które rozumie się fizyczne lub chemiczne przetwarzanie surowców, materiałów lub półproduktów w nowy wyrób.

Surowce, materiały lub półprodukty podlegające przetworzeniu w ramach tej Sekcji są wynikiem działalności rolnej, leśnej, rybołówstwa, górnictwa lub innej działalności wytwórczej.

Sekcja ta obejmuje:

- artykuły spożywcze, włączając gotowe posiłki i dania,

- napoje alkoholowe i bezalkoholowe,

- wyroby tytoniowe, włączając odpady tytoniowe,

- wyroby włókiennicze, włączając gotowe wyroby tekstylne i odzież każdego rodzaju, zarówno konfekcyjną, jak i szytą na miarę, ze skór, tkanin, dzianin itp.,

- skóry i wyroby ze skór wyprawionych, włączając obuwie oraz wyroby kaletnicze i rymarskie,

- drewno i wyroby z drewna, korka, słomy i materiałów w rodzaju stosowanych do wyplatania,

- papier i wyroby z papieru,

- usługi poligraficzne,

- usługi reprodukcji zapisanych nośników informacji,

- koks, brykiety i podobne paliwa stałe z węgla kamiennego, brunatnego (lignitu), torfu,

- chemikalia i wyroby chemiczne, włączając biometanol, bioetanol i estry kwasów tłuszczowych dla celów napędowych,

- substancje farmaceutyczne, leki i pozostałe wyroby farmaceutyczne,

- metale i usługi wykonywania odlewów,

- metalowe wyroby gotowe, włączając broń i amunicję,

- wyroby z gumy i tworzyw sztucznych,

- budynki prefabrykowane z tworzyw sztucznych, betonu i metalu,

- wyroby z mineralnych surowców niemetalicznych, włączając szkło i wyroby ze szkła, wyroby ogniotrwałe, materiały budowlane ceramiczne, wyroby z betonu, cementu i gipsu,

- komputery, wyroby elektroniczne i optyczne,

- urządzenia elektryczne, włączając silniki elektryczne, kable światłowodowe, sprzęt instalacyjny, sprzęt oświetleniowy,

- sprzęt gospodarstwa domowego, elektryczny i nieelektryczny,

- maszyny i urządzenia ogólnego przeznaczenia, maszyny dla rolnictwa i leśnictwa, maszyny i narzędzia mechaniczne, maszyny specjalnego przeznaczenia, np.: dla metalurgii, górnictwa i wydobywania, budownictwa, przemysłu spożywczego, papierniczego, włókienniczego,

- pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy, statki i łodzie, lokomotywy kolejowe oraz tabor szynowy, statki powietrzne, statki kosmiczne i podobne maszyny, rowery i wózki inwalidzkie oraz pozostały sprzęt transportowy,

- meble, włączając usługi w zakresie wykończania mebli w trakcie procesu produkcyjnego, takie jak: lakierowanie, malowanie (włączając natryskowe), politurowanie, złocenie,

- wyroby jubilerskie, biżuterię, monety,

- instrumenty muzyczne,

- sprzęt sportowy,

- gry i zabawki,

- urządzenia, instrumenty i wyroby medyczne

- ochronne nakrycia głowy i inne wyroby ochronne, parasole, laski,

- trumny, urny,

- usługi produkcyjne zleceniobiorców/podwykonawców,

- usługi naprawy i konserwacji metalowych wyrobów gotowych, maszyn i urządzeń, sprzętu transportowego oraz naprawy i konserwację pozostałego sprzętu i wyposażenia, z wyłączeniem komputerów i artykułów użytku osobistego - usługi instalowania maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia.

Sekcja ta nie obejmuje:

- usług instalowania (montażu) wyrobów stolarki budowlanej, włączając własnej produkcji, sklasyfikowanych w 43.32.10.0,

- usług instalowania komputerów i urządzeń peryferyjnych, sklasyfikowanych w 62.09.10.0,

- usług naprawy i konserwacji komputerów i urządzeń peryferyjnych, sklasyfikowanych w 95.11.10.0,

- usług naprawy i konserwacji odbiorników telewizyjnych i radiowych, sklasyfikowanych w 95.21.10.0,

- usług naprawy kosiarek do trawy, sklasyfikowanych w 95.22.10.0,

- usług naprawy, konserwacji i renowacji mebli, sklasyfikowanych w 95.24.10.0.

Uwagi

Nowy, wytworzony wyrób może być: wyrobem finalnym, gotowym do użycia, lub półproduktem, który będzie wykorzystany jako surowiec w innej produkcji. Na przykład: produkt rafinacji tlenku glinowego jest surowcem przy produkcji aluminium. Aluminium jest surowcem wykorzystywanym przez zakłady produkujące, np. druty aluminiowe.

Natomiast drut aluminiowy jest materiałem bazowym do produkcji wyrobów z niego wytwarzanych (np. siatek aluminiowych).

Wyroby niekompletne lub niegotowe zalicza się do grupowań obejmujących wyroby gotowe kompletne pod warunkiem, że mają zasadnicze cechy wyrobu kompletnego i gotowego. Analogicznie zalicza się wyroby niezmontowane lub zdemontowane.

Wyroby używane, sklasyfikowano w grupowaniach dla nich wydzielonych (np. 14.13.40.0 Odzież używana i pozostałe używane artykuły włókiennicze). W pozostałych przypadkach, gdy nie wydzielono odrębnych grupowań dla wyrobów używanych, wtedy takie wyroby zalicza się do tego samego grupowania co wyroby nowe.

Części i akcesoria zalicza się do klas obejmujących wyroby, do których one należą, z tym że pod pojęciem „części i akcesoria” rozumie się również zespoły i elementy. Dla części i akcesoriów o szczególnym znaczeniu gospodarczym zostały utworzone osobne grupowania. Dotyczy to w szczególności części i akcesoriów do: maszyn i urządzeń, sprzętu transportowego i elementów wyposażenia elektrycznego i elektronicznego.

Do części i akcesoriów nie zalicza się takich wyrobów, które potraktowano jako samodzielne wyroby finalne i dla których wydzielono osobne grupowania, np.: łożyska (28.15), elementy złączne, śruby i wkręty (25.94), śruby napędowe do statków i łodzi (25.99.26) i inne. W przypadku, gdy dla części i akcesoriów nie ma osobnych grupowań, to należy je klasyfikować łącznie z wyrobem finalnym, w skład którego wchodzą.

Usługi są to czynności (będące końcowymi efektami działalności), świadczone przez podmioty gospodarcze (jednostki organizacyjne) na rzecz innych podmiotów gospodarczych (jednostek organizacyjnych) lub na rzecz ludności.

PKWiU nie ma zastosowania do klasyfikowania czynności wewnątrzzakładowych.

Pod pojęciem zlecenia wykonania usługi na zewnątrz (outsourcing) należy rozumieć kontrakt, zgodnie z którym zleceniodawca wymaga od zleceniobiorcy (podwykonawcy) wykonania określonego zadania, np. części lub całego procesu produkcyjnego, usług związanych z zatrudnieniem lub usług pomocniczych.

Czynności o charakterze naprawczym i konserwacyjnym są klasyfikowane w następujących grupowaniach:

- naprawy i konserwacje metalowych wyrobów gotowych, maszyn i urządzeń - grupa 33.1,

- naprawy i konserwacje bojlerów i kotłów domowego użytku - grupowanie 43.22.12.0,

- naprawy pojazdów samochodowych, włączając motocykle - odpowiednie grupowania w dziale 45,

- naprawy komputerów i urządzeń peryferyjnych oraz sprzętu telekomunikacyjnego - grupa 95.1.

- naprawy artykułów użytku osobistego oraz domowego - grupa 95.2,

Odbudowa i przebudowa maszyn i sprzętu jest traktowana jako działalność produkcyjna ujęta w działach sekcji C.

Instalowanie i montaż maszyn i urządzeń niestanowiących integralnej części budynku (wykonywane na miejscu przeznaczenia) jest sklasyfikowane w ramach działu 33 grupa 33.2.

Przez wyroby włókiennicze objęte działami 13-15 należy rozumieć wyroby tekstylne i odzież.

Wyrób włókienniczy w przypadku, gdy przędza lub tkanina stanowi mieszaninę dwóch lub więcej materiałów włókienniczych, należy klasyfikować tak, jakby składał się całkowicie z tego materiału, który masą przeważa nad dowolnym, pojedynczym materiałem włókienniczym. Natomiast jeżeli żaden materiał nie przeważa masą, wtedy taki wyrób należy klasyfikować, jakby całkowicie składał się z tego materiału włókienniczego, który jest objęty grupowaniem ostatnim w porządku numerycznym, spośród rozpatrywanych materiałów włókienniczych.