Podstawowe informacje o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako kapitałowa spółka handlowa posiada osobowość prawną. Może zostać zawiązana przez jednego lub więcej udziałowców. Minimalny kapitał podstawowy to 5 tysięcy złotych, jaki jest wnoszony do spółki. Wspólnicy spółki ograniczają ryzyko związane z działalnością tylko do wysokości wniesionego kapitału.
Rejestracja spółki
Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje po dopełnieniu kilku czynności. Pierwszym krokiem jest zawarcie umowy spółki. Umowa ta może być zawarta w formie aktu notarialnego lub za pośrednictwem wzorca umowy w systemie S24. W przypadku spółki z tylko jednym udziałowcem, spółka powstaje poprzez sporządzony akt założycielski w formie aktu notarialnego. Kolejnym krokiem jest wniesienie całego kapitału zakładowego oraz powołanie zarządu odpowiedzialnego za prowadzenie spraw spółki. Ostatnim krokiem jest rejestracja spółki w KRS. Po tym kroku spółka otrzymuje numer NIP oraz REGON.
Należy pamiętać, że po rejestracji spółki należy dopełnić jeszcze formalności związane ze złożeniem formularza NIP-8 do Urzędu Skarbowego z informacją uzupełniającą dotyczą spółki. Każdorazowa zmiana tych danych wiąże się z koniecznością ponownego składnia formularza.
Równie istotnym krokiem po rejestracji spółki w KRS jest przekazanie danych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Dane w powyższym rejestrze mamy obowiązek aktualizować, jeśli ulegną zmianie.
Nazwa spółki
Istotnym elementem każdej zawiązywanej spółki jest jej nazwa. Nazwa spółki nie może wprowadzać w błąd co do przedmiotu swojej działalności. Nie powinna być myląco podobna do konkurencji działającej w tym samym obszarze lub branży. Konsekwencją źle dobranej nazwy może być odrzucenie wniosku rejestrowego przez sąd rejestrowy. Mimo powyższych ograniczeń nazwa może posiadać dowolne określenia, nawet słowotwórstwo. Nieodłącznym członem w nazwie jest określenie jej formy działalności w postaci słów "spółka z ograniczoną odpowiedzialnością". Możliwe jest też stosowanie formy spółki w postaci skróconej.
Sprawozdanie finansowe
Sprawozdanie finansowe spółki sporządza się do 3 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego. Sporządzone sprawozdanie finansowe zatwierdza zgromadzenie wspólników w terminie do 6 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego. Zatwierdzone sprawozdanie składa się w KRS.
Zawartość sprawozdania finansowego
W skład sprawozdania finansowego wchodzi bilans, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa. Dokumenty te są przygotowywane zgodnie z ustawą o rachunkowości w formie elektronicznej.
Bilans
Bilans spółki to zestawienie jej aktywów i pasywów na określony dzień, pozwalające ocenić finansową sytuację i wartość firmy. Aktywami bilansu są m.in. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, należności oraz środki finansowe. Pasywami bilansu są m.in. kapitały oraz wszystkie zobowiązania spółki.
Rachunek Zysków i Strat
Rachunek zysków i strat, zwany także rachunkiem wyników, to dokument finansowy przedstawiający przychody i koszty firmy w określonym okresie. Po uwzględnieniu wszystkich dochodów i wydatków rachunek ten informuje o zyskach lub stratach generowanych przez spółkę w danym okresie.
Informacja dodatkowa
Informacją dodatkową są wszelkie dodatkowe objaśnienia do bilansu, które umożliwią jego przejrzystą prezentację. Minimalny zakres przedstawianych informacji jest narzucony przez ustawę o rachunkowości, lecz nie jest to katalog zamknięty.
Dodatkowe dokumenty do sprawozdania finansowego
Do składanego sprawozdania do KRS należy dołączyć dodatkowe dokumenty. Niezależnie od wielkości spółki wymagana jest uchwałą o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego oraz uchwała o podziale zysku lub pokryciu straty. Jeżeli sprawozdanie podlegało badaniu przez biegłego rewidenta, to konieczne jest dołączenie jego opinii lub sprawozdania. Ostatnim dokumentem jest sprawozdanie z działalności jeżeli spółka jest zobowiązana do jego sporządzania.