Podatek dochodowy jest odprowadzony od osiągniętego dochodu. Dochodem jest przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania. W zależności od formy opodatkowania płacimy inny od dochodu. Podatki dochodowe możemy podzielić na płacone przez osoby fizyczne oraz przez osoby prawne.
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Osoby fizyczne mają możliwość rozliczać się z podatku dochodowego za pomocą jednej z trzech poniżej przedstawionych form. Deklaracje rozliczeniową składa się raz do roku do końca kwietnia za rok poprzedni. Wykazujemy w niej wszystkie osiągnięte przychody z różnych źródeł.
Zasady ogólne
Zasady ogólne to najpowszechniejsza forma opodatkowania. Cechą charakterystyczną jest kwota wolna od podatku w wysokości 30 tysięcy złotych, oznacza to, że do tej kwoty jesteśmy zwolnieni z odprowadzania podatku. Kolejną cechą jest próg podatkowy w wysokości 120 tysięcy złotych. Oznacza to, że do tej kwoty stawka podatku wynosi 12%, a po jej przekroczeniu wynosi 32%. Osoby rozliczające się tą formą podatkową mają możliwość korzystania z różnych ulg podatkowych, które w sposób wymierny wpływają na wysokość podatku do zapłaty. Forma ta umożliwia również rozliczenie z małżonkiem lub samotnym rodzicom z dziećmi. Wspólne rozliczenie zwiększa próg podatkowy.
Podatek liniowy
Jest to forma opodatkowania zarezerwowana dla przedsiębiorców. Stawka podatkowa wynosi 19% niezależnie od osiągniętego dochodu. Ograniczeniem tej formy opodatkowania jest bardzo wąski katalog ulg podatkowych oraz konieczność samodzielnego rozliczania się z podatku.
Ryczałt
Ryczałt jest formą opodatkowania w której nie uwzględniamy kosztów poniesionych w działalności gospodarczej. Opodatkowany jest przychód w zależności od wykonywanej czynności. Jest on preferowany przez przedsiębiorców, którzy posiadają znikome koszty wykonywanej działalności lub przy niektórych działalnościach handlowych.
Podatek dochodowy od osób prawnych
Podatkiem tym są objęte spółki prawa handlowego. Wyróżniamy dwie stawki podatkowe, 9% oraz 19%. Stawki te zależą od osiąganych przychodów spółki oraz od rodzaju zysku.
Stawka 9% jest ulgą dla małych podmiotów, które rozpoczynają działalność lub które nie osiągnęły przychodów 2 milionów euro brutto w roku poprzednim.
Stawka 19% jest stosowana przez większe podmioty, podmioty które powstały w wyniku przekształcenia lub restrukturyzacji oraz takich do których wniesiono przedsiębiorstwo o wartości minimum 10 tysięcy euro.
Należy pamiętać, że stosowanie stawki 9% nie obejmuje wszystkich dochodów. Zyski kapitałowe podlegają pod stawkę 19% mimo stosowanej 9% stawki.
Zaliczki kwartalne
Mali podatnicy podatku dochodowego mają możliwość zapłaty zaliczek kwartalnie.
Termin płatności
Zaliczki z tytułu podatku dochodowego odprowadzamy do Urzędu Skarbowego do 20 dnia miesiąca następującego po okresie dla którego został naliczony. Przykład:
zaliczka za miesiąc kwiecień jest płatna do 20 maja,
zaliczka za drugi kwartał jest płatna do 20 lipca.
W sytuacji, kiedy termin płatności zaliczki z tytułu podatku dochodowego nie przypada na dzień roboczy to termin ulega przesunięciu do kolejnego dnia roboczego.