W prowadzonej działalności przedsiębiorcy często są zobowiązani do zapłaty podatków lub opłat, których wysokość jest ustalana przez władze lokalne.
Podatek od środków transportu
Podatek opłacany z tytułu posiadania pojazdu ciężarowego powyżej 3,5 tony, ciągniki siodłowe i balastowe dla zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, przyczep i naczep, które z pojazdem posiadają masę dopuszczalną powyżej 7 ton oraz autobusy.
Deklaracje należy złożyć do 15 lutego każdego roku lub w przeciągu 14 dni od daty zakupu. W terminie 14 dni należy złożyć ponownie deklaracje po sprzedaży lub zmianie przeznaczenia.
Wysokość podatku od danego pojazdu jest zależna m.in. od jego przeznaczenia, liczy osi, masy całkowitej, rodzaju zawieszenia.
Podatek od nieruchomości
Podatek od nieruchomości opłacamy od wszelkich gruntów, budynków i ich części oraz budowli i ich części przeznaczonych do działalności gospodarczej. Stawki są ustalane lokalnie i są zależne od przeznaczenia. Nieruchomości przeznaczone na działalność gospodarcze mają wyższe stawki.
Opłata targowa
Opłata targowa jest opłatą, która może wystąpić lokalnie. Opłatę uiszczają podmioty, które prowadzące handel na targowiskach, które nie opłacają podatku od nieruchomości. Zasady poboru, wysokość opłaty oraz terminy są określane uchwałą.