PKD2025 - G
Sekcja G
Sekcja ta obejmuje:
handel hurtowy i detaliczny (to jest sprzedaż niewymagającą przetwarzania) wszelkiego rodzaju fizycznych towarów,
działalność usługową związaną ze sprzedażą towarów.
Towary to fizyczne, wyprodukowane przedmioty, na które istnieje popyt, w stosunku do których można ustanowić prawa własności i których własność może być przeniesiona z jednego podmiotu gospodarczego na drugi poprzez zawieranie transakcji na rynku.
W tym celu realizowane są działania wspomagające, które obejmują szereg czynności związanych z handlem, bez przetwarzania towarów. Czynności te obejmują między innymi sortowanie, klasyfikowanie i składanie wyrobów, mieszanie lub łączenie wyrobów (na przykład piasku), butelkowanie (poprzedzone lub nie, myciem butelek), pakowanie, dzielenie na mniejsze partie i przepakowywanie towarów w celu dystrybucji w mniejszych partiach, przechowywanie (nawet mrożonych lub chłodzonych) wyrobów. Jeśli te czynności nie są wykonywane jako typowe działania związane z handlem, mogą być prowadzone jako działalności podstawowe, drugorzędne lub pomocnicze, są sklasyfikowane w odpowiednich podklasach innych sekcji.
Dział 46 Handel hurtowy obejmuje odsprzedaż (sprzedaż bez przetwarzania) nowych i używanych towarów sprzedawcom detalicznym, użytkownikom przemysłowym, handlowym, profesjonalnym, korporacjom, instytucjom lub innym hurtownikom; agentom i pośrednikom prowadzącym działalność handlową, polegającą na zakupie i następnie odsprzedaży, przy czym mogą to być osoby lub podmioty gospodarcze prowadzące działalność, na przykład hurtownicy, pośrednicy, maklerzy, dystrybutorzy towarów przemysłowych, eksporterzy, importerzy, spółdzielnie handlowe oraz oddziały i biura sprzedaży (z wyłączeniem sklepów detalicznych) utrzymywane przez podmioty gospodarcze produkcyjne lub wydobywcze, w celu sprzedaży ich towarów, ale nieumiejscowione na terenach ich zakładów lub kopalni.
Dział ten obejmuje także działalność maklerów, sprzedawców komisowych i agentów, akwizytorów.
Jeżeli hurtownik nie przejmuje własności towarów, którymi handluje, powinien być klasyfikowany do grupy 46.1. Jeżeli hurtownik przejmuje własność towarów, nawet jeśli działa na rzecz strony trzeciej, hurtownik jest klasyfikowany w grupach od 46.2 do 46.9.
Sekcja obejmuje również wykonywanie czynności związanych zwykle z handlem hurtowym, takich jak: montowanie, sortowanie i klasyfikowanie towarów w dużych ilościach, magazynowanie buforowe, przepakowywanie i butelkowanie, redystrybucję w mniejsze partie (na przykład wyrobów farmaceutycznych); przechowywanie, chłodzenie, dostarczanie i instalowanie towarów na własny rachunek, promowanie sprzedaży i projektowanie etykiet.
Dział 47 Handel detaliczny obejmuje odsprzedaż (sprzedaż bez przetwarzania) klientom indywidualnym nowych i używanych artykułów użytku osobistego i artykułów użytku domowego niezależnie od sposobu sprzedaży, prowadzoną przez sklepy, domy towarowe, domy sprzedaży wysyłkowej, na straganach, przez domokrążców i akwizytorów, spółdzielnie konsumenckie, domy aukcyjne i tym podobne. Obejmuje ona sprzedaż towarów poprzez salon wystawowy
showroom (gdzie można kupić wystawione towary), poprzez tymczasowe punkty sprzedaży (na przykład sklepy typu pop-up), jak również w zautomatyzowanych sklepach detalicznych.
Większość sprzedawców detalicznych nabiera prawa własności do sprzedawanych towarów, ale niektórzy działają jako agenci dla podmiotu głównego i sprzedają towar na zlecenie lub na zasadzie prowizji. Jeśli sprzedawca detaliczny nie przejmuje własności towarów, którymi handluje, jest on klasyfikowany w grupie 47.9. Jeśli sprzedawca detaliczny przejmuje własność towarów, nawet jeśli działa w imieniu osób trzecich, jest on klasyfikowany w grupach od 47.1 do 47.8.
Klasyfikacja nie dokonuje żadnego rozróżnienia na poziomie grupy i podklasy między sprzedażą detaliczną w sklepach stacjonarnych i online. Większość działalności detalicznych prowadzi sprzedaż zarówno stacjonarną, jak i online (oraz innymi kanałami dystrybucji), i trudno jest odróżnić te dwa kanały dystrybucji/sprzedaży na podstawie głównych metod sprzedaży. Udział sprzedaży internetowej i stacjonarnej może zmieniać się w czasie, co wpływa na stabilność klasyfikacji. Główne kryteria klasyfikacji dla handlu detalicznego w klasyfikacji opierają się na tym, co jest sprzedawane, a nie na kanałach sprzedaży.
Sprzedaż detaliczna za pośrednictwem sprzedaży wysyłkowej lub Internetu jest klasyfikowana w zależności od rodzaju sprzedawanych towarów.
Rozróżnienie między sprzedażą hurtową a detaliczną nie opiera się na ilości sprzedawanych towarów, ponieważ sprzedaż hurtowa może być dokonywana w małych ilościach, tak samo jak sprzedaż detaliczna może być prowadzona w dużych ilościach. Zamiast tego głównym rozróżnieniem między sprzedażą hurtową a detaliczną jest rodzaj klienta. Sprzedaż hurtowa zwykle realizowana jest dla podmiotów gospodarczych, a sprzedaż detaliczna dla klientów indywidualnych, takich jak gospodarstwa domowe. Jeśli podmiot gospodarczy sprzedaje bez rozróżnienia zarówno podmiotom gospodarczym, jak i klientom indywidualnym i określenie dominującego typu klientów jest praktycznie niemożliwe, przy określeniu przeważającej działalności, zaleca się traktowanie sprzedawcy jako sprzedawcy detalicznego.
Mieszanie napojów, zapewnione przez producenta lub wykonawcę, jest klasyfikowane jako produkcja (sekcja C). Jeśli jest wykonywane jako zwykła czynność (lub procedura) związana z handlem, uważane jest za działalność pomocniczą i włączane do sekcji G.
Sekcja ta obejmuje również:
działalność handlu tranzytowego polegającą na zakupie towarów i przewożeniu ich z jednego obszaru celno-skarbowego do drugiego. Handel tranzytowy stanowi trójstronną transakcję, w której handlowiec tranzytowy przeprowadza transakcje eksportowe i importowe między dwoma lub więcej różnymi krajami spoza swojego terytorium gospodarczego. Podmiot gospodarczy związany z tranzytem jest właścicielem towaru podczas jego transportu (w odróżnieniu od pośredników, którzy nie przejmują na własności towarów będących przedmiotem usługi pośrednictwa),
działalność wyspecjalizowaną i niewyspecjalizowaną w zakresie pośrednictwa w sprzedaży detalicznej, sklasyfikowaną w odpowiednich podklasach grupy 47.9,
sprzedaż żywności lub napojów za pomocą automatów sprzedażowych lub automatycznych punktów sprzedaży.
Sekcja ta nie obejmuje:
handlu energią elektryczną, sklasyfikowanego w 35.15.Z,
handlu paliwami gazowymi do celów energetycznych w systemie sieciowym, sklasyfikowanego w 35.23.Z,
handlu cyfrowymi towarami, przesyłania strumieniowego (streaming) i pobierania treści na platformach cyfrowych (na przykład e-booki, audio), które są sklasyfikowane w odpowiednich podklasach sekcja J,
działalności w zakresie odsprzedaży przedpłaconych kart telefonicznych i usług, sklasyfikowanej w 61.20.Z,
naprawy pojazdów silnikowych w tym motocykli, sklasyfikowanej w odpowiednich podklasach działu 95,
działalności spółdzielni klasyfikowanych według ich dominującej działalności.