PKWiU2015 - 24.10.6
Kategoria 24.10.6
Uwaga
Niektóre wyroby walcowane na gorąco mogą być poddane bardzo lekkiemu walcowaniu na zimno. Taki proces walcowania na zimno pod niewielkim naciskiem oddziałuje wyłącznie na powierzchnię wyrobu, czyli nie zmienia krystalicznej struktury wyrobu poprzez znaczne zmniejszenie pola jego przekroju poprzecznego.
Także wyklepywanie na zimno oraz wstępne usuwanie zgorzeliny nie są uważane za procesy walcowania na zimno, a zatem nie wpływają na zaklasyfikowanie przedmiotowych wyrobów, jako nieobrobionych więcej niż walcowane na gorąco.
Podobnie, gdy sztaby i pręty są skręcone, nie mogą być uważane za wykończone na zimno.
Dla celów niniejszej kategorii przez: walcowanie na gorąco rozumie się walcowanie w temperaturze pomiędzy temperaturą szybkiej rekrystalizacji, a temperaturą początku topnienia. zakres temperatur zależy od różnych czynników, np. od składu chemicznego stali. z reguły końcowa temperatura wyrobu w procesie walcowania na gorąco wynosi około 900°C, ciągnienie na gorąco rozumie się przeciąganie rozgrzanej stali przez ciągadło w celu uzyskania prętów, rur lub profili o różnorodnych kształtach, kucie rozumie się odkształcanie metalu na gorąco w masie, przy użyciu młotów spadowych lub pras kuźniczych, w celu uzyskania wyrobów o dowolnych kształtach.